Płaskowniki aluminiowe
Pręty aluminiowe - Prostokątne
EN AW-6060 T6 (PA38) - EN AW-6082 T6 (PA4)
Długości produkcyjne 6000 mm EN 573-3, 755-1, 755-2, 755-5
Pręty aluminiowe - Prostokątne
EN AW-6060 T6 (PA38) - EN AW-6082 T6 (PA4)
Długości produkcyjne 6000 mm EN 573-3, 755-1, 755-2, 755-5
* Cena uzależniona od rozmiaru.
Powyżej 10 mm profile oferowane są w stopie EN-AW 6082 (PA4).
Niektóre rozmiary prowadzone są w stopach EN-AW 6012/6262 T6.
Wyszczególniona waga jest teoretyczna i może się różnić od właściwej.
Płaskownik aluminiowy
Aluminium należy do metali lekkich, posiada małą gęstość - około trzy razy mniejszą od żelaza. Dlatego może je zastępować w miejscach, gdzie atutem jest niska masa. Ponadto glin zwiększa swoją wytrzymałość w otoczeniu niskich temperatur. Jest bardzo elastyczny, charakteryzuje się wysoką przewodnością elektryczną, dobrze przewodzi ciepło. Doskonale chroni konstrukcje przed wilgocią i bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi.
Jest to materiał stosowany i spotykany praktycznie wszędzie - od puszek Coli po części do samolotów. Produkt przyjazny dla środowiska, może być poddawany wielokrotnemu recyklingowi, który nie niszczy jego struktury.
Płaskownik z aluminium w hurtowni metali
Płaskowniki stanowią wyrób hutniczy, którego długość przewyższa wymiary poprzeczne. Posiada duży współczynnik sztywności, do kształtowania prętów potrzeba specjalnych maszyn. Płaskowniki spełniają wymagania dyrektywy PE w sprawie ograniczenia wykorzystywania niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym (RoHoS).
Pręty aluminiowe są często wykorzystywane jako elementy konstrukcyjne w na placach budowy. Zwiększają wytrzymałość ścian, są doskonałym elementem instalacji i służą do montażu metalowych konstrukcji. Są to elementy odporne na korozję, mogą być wykorzystywane na zewnątrz lub w wilgotnym środowisku.
Posiadamy na stanie dwa podstawowe typy płaskowników aluminiowych:
- Pręty oznaczone kodem EN AW 6082 (PA 4) - zawierają domieszki krzemu, manganu i magnezu. Jest to mieszanka o bardzo dobrych własnościach wytrzymałościowych, ulega zginaniu. Stop może być poddawany procesowi samoutwardzania, który podnosi jego wytrzymałość na rozciąganie. Łatwo poddaje się różnym metodom obróbki mechanicznej – frezowaniu, toczeniu, wierceniu. Stop PA4 nie jest przeznaczony do anodowania. Umożliwia produkcję części o wysokim stopniu obróbki skrawaniem. Zazwyczaj pręty są stosowane w przemyśle motoryzacyjnym i w elektronice. Dosyć dobra przewodność cieplna, jest to stop spawalny.
- Pręty aluminiowe o kodzie EN AW 6060 (PA 38) - to stop o niewielkiej ilości żelaza i krzemu. Nadaje się do tworzenia konstrukcji, które nie wymagają dużej wytrzymałości. Łatwo poddaje się procesom spawania. Części wykonane z tego stopu nie są przeznaczone do procesów skrawania. Materiał o dużej ciągliwości, łatwo ulega zgnieceniu. Jest stworzony do anodowania ozdobnego, dlatego może być stosowany do wykonywania elementów dekoracyjnych, profili meblowych, listew oraz systemów zabudowy. PA 38 odznacza się średnią wytrzymałością zmęczenia materiału, odpornego na pękanie przy korozji naprężeniowej.